Fani powieści kryminalnych od pierwszego tomu pokochali perypetie dwójki policjantów śledczych, rozwiązujących zagadki w Klekheim Konigstein i Kronberg

Wielki powrót powieści kryminalnych

Fani powieści kryminalnych od pierwszego tomu pokochali perypetie dwójki policjantów śledczych, rozwiązujących zagadki w Klekheim Konigstein i Kronberg. W tych surowych warunkach, w miasteczkach czających się na górskich zboczach, zbrodnia goni zbrodnię, a ich dociekaniem zajmie się zespół fachowców z jednostki K-11. Nele Neuhaus pisząc pierwszy tom, Nielubiana (więcej: https://www.taniaksiazka.pl/nielubiana-neuhaus-nele-p-1290117.html), nie miała pojęcia, że książka od razu stanie się bestsellerem, tłumaczonym na dziesiątki języków. Idąc za ciosem stworzyła już dziewięć odsłon przygód Pii i Oliviera, a można mieć wrażenie, że to dopiero początek.

Tytułowa Nielubiana to Pia Kirchhoff, młoda, niezwykle zdolna policjantka, która zostaje wysłana do Klekheim, by zasilić tamtejszy oddział śledczy. Z początku nie przypada do gustu swojemu przełożonemu, Olivierowi von Bodensteinowi, który widzi w niej irytującą blondynkę o wielkim ego. Sytuacja szczęśliwie zmieni się bardzo szybko, a Olivier będzie żałował, że poddał się tak mylnemu pierwszemu wrażeniu.

Dualistyczne śledztwo

Budowa powieści Neuhaus jest praktycznie zawsze ta sama, bowiem rozpoczynają ją dwie zagadki dotyczące morderstw. Ofiary nie znają się, nie są ze sobą połączone i wydaje się, że ich zgon jest wyłącznie kwestią przypadku. Detektywi nie dają się zwieść pozorom i bardzo szybko dochodzą do rozwiązania kwestii jednego z nich. Drugie prowadzi ich w miejsce, którego ani bohaterowie, ani czytelnik się nie spodziewają. W pierwszym tomie zaglądamy do… stadniny konnej i poznajemy mechanizmy utrzymywania takiego biznesu. Układ wydaje się prosty – są pracownicy, którzy pracują ponad siły i mało zarabiają. Nie lubią swoich szefów, wiedzą o tym, o czym wiedzieć nie powinni i nie mają problemów z ich oczernianiem w drobnych sprawach – braku pozwoleń, zaniedbań podatkowych czy kłopotów małżeńskich. Jest jednak pewien szkopuł, ponieważ o jednym z nich wszyscy utrzymują swoistą zmowę milczenia, nie chcąc nawet się odezwać, w obawie przed konsekwencjami.

Kluczem do rozwiązania tej zagadki jest fenomenalna kooperacja pomiędzy Pią a Olivierem, którzy zawodowo natychmiast znajdują nić porozumienia. Mają podobne podejście do pracy, myślą nieszablonowo, a przede wszystkim potrafią zobaczyć wiele rzeczy w szerszej perspektywie. Ich zdolności detektywistyczne zasługują na uznanie i, co ważne, nie ma się wrażenia, że znajdują jakiś trop lub dowód przez przypadek. Wszystko jest wynikiem opracowanej taktyki, która często zwodzi czytelnika, który poddaje pod zasadność niektóre działania. Zakończenie przynosi odpowiedź na wszystkie pytania i dobitnie zamyka sprawę martwego prokuratora i kobiety znalezionej przy wieży. Nie kończy jednak historii Pii i Oliviera, którzy w kolejnych częściach zgłębiają jeszcze mroczniejsze zakamarki swojego regionu.

Book obraz autorstwa freepik - www.freepik.com