Nele Neuhaus, niemiecka powieściopisarka, autorka kryminałów i książek dla młodzieży lubuje się w tworzeniu intryg w świecie na pozór do tego nieprzystosowanym

Pia i Olivier

Nele Neuhaus, niemiecka powieściopisarka, autorka kryminałów i książek dla młodzieży lubuje się w tworzeniu intryg w świecie na pozór do tego nieprzystosowanym. Nielubiana to pierwsza część sagi o parze policjantów, którzy rozwiązują zagadki w miejscowościach gór Taunus. Niebywały sukces publikacji skłonił autorkę do tworzenia kolejnych, a każdy z nich, zaledwie kilka dni po premierze, otrzymywał status bestselleru. Obecnie jej książki są przetłumaczone na ponad 20 języków, a niektóre z nich posiadają już własne ekranizacje filmowe.

Olivier von Bodenstein, nazbyt pochłonięty pracą, by wyjechać z żoną na urlop, odprawia ją i popada w wir obowiązków. Cały czas tęskni, ale ulgę przynosi mu skupienie, które winien okazać w zawodzie. Pewnego dnia do Kelkheim przyjedzie nowa funkcjonariuszka, młoda i butna Pia Kirchhoff, do której Olivier nie będzie pałał z początku sympatią. Jej tajemnicza i niedostępna aura sprawi, że stanie się tą nielubianą. Na szczęście do czasu.

Wieża, zabójstwo i wyścigi konne

Spokój sierpniowego poranka burzy informacja o zgonie prokuratora. Pia i Olivier wybierają się na miejsce zbrodni, by zbadać zdarzenie i zabezpieczyć ślady. Ledwo zdążą się z tym uporać i dostają kolejne wezwanie, do nieznajomej kobiety, której ciało leży pod wieżą na skraju miasta. Detektywi są zdeterminowani, by znaleźć zależność między dwom zbrodniami, co okaże się nie takie proste. Ilość podejrzanych nakazuje im zmienić całkowicie podejście do sprawy, a przede wszystkim nie ufać nikomu, tylko sobie. To właśnie tu między bohaterami nawiąże się nić porozumienia, które w kolejnych częściach zaowocuje trwałą i niezłomną przyjaźnią. Fakt, że śmierć prokuratora okaże się samobójstwem zamiesza w fabule jeszcze mocniej.

Niepozornie błaha rozrywka, wyścigi konne oraz prowadzona na wjeździe do miasta stadnina staną się zaskakująco szybko głównym miejscem podejrzeń. Pia i Olivier będą bacznie przyglądać się miejscu, przesłuchiwać, śledzić i przede wszystkim błyskawicznie dedukować. Pracownicy będą nieskorzy do rozmów, żaden z nich nie będzie chciał mówić o swoich przełożonych, a o jednym z nich najbardziej. To pomoże w dotarciu do niejasnych interesów żony jednego z nich i ostatecznie zawiązania akcji w sposób nieoczywisty i zaskakujący.

Klasyczne ludzkie słabości

Nele Neuhaus potrafi bardzo dobrze zgłębiać psychikę swoich bohaterów i tłumaczyć zwięźle motywy, jakie skłaniają ich do takich a nie innych zachowań. Tematyka, w tym wypadku jeździecka, została bardzo dobrze dopracowana i nawet nieobeznany w temacie czytelnik może spokojnie poczuć się bezpiecznie, wszystko zostanie mu wytłumaczone. Zakończenie, jak w każdym dobrym kryminale, nie jest oczywiste i dzięki temu pozostawia czytelnika spełnionym po lekturze, ale też łaknącym kolejnych kąsków.

People obraz autorstwa freepik - www.freepik.com